Michaj Burano albo John Mike Arlow

Tym razem jedna z niemal zupełnie zapomnianych, a zarazem szalenie charakterystycznych postaci, czyli Michaj Burano. Muzyk romskiego pochodzenia urodził się w Taszkiencie. Do Polski przybył w 1952 roku wraz z prowadzonym przez jego ojca Zespołem Pieśni i Tańca Cyganów Mołdawskich. Wówczas to rodzina postanowiła osiedlić się na przedmieściach Lublina.

Burano (a właściwie Wasyl Michaj) dołączył w 1959 roku do trójmiejskiej grupy Rhythm and Blues prowadzonej przez Franciszka Walickiego. To wówczas przyjął wymyślony przez kierownika zespołu pseudonim, który w języku romskim oznacza „burza”. W latach 1960-63 występował z Czerwono-Czarnymi, trzy kolejne lata spędził natomiast w składzie Niebiesko-Czarnych.

W roku 1968 wyjechał do Francji, gdzie jako „John Mike Arlow” rozpoczął kolejny etap w swojej karierze. Nagrana pod koniec lat 60. piosenka „My Sweet Prince” odniosła spory sukces komercyjny – przez jakiś czas Burano z powodzeniem ścigał się na listach przebojów z gwiazdami pokroju Toma Jonesa. Co ciekawe, mało brakowało, aby to właśnie Brytyjczyk stał się pierwszym wykonawcą tej piosenki. Wspominała o tym swego czasu zaprzyjaźniona z muzykiem Zofia Komedowa-Trzcińska.

Burano w połowie lat 70. przeprowadził się na stałe do Stanów Zjednoczonych, nie udało mu się jednak podbić serc amerykańskiej publiczności. Jak twierdziła Trzcińska, winę za to ponosił jego ówczesny menadżer, który „okazał się zbyt słaby na tamtejszym rynku”. Dziś polsko-romski muzyk mieszka w Beverly Hills. Po raz ostatni wystąpił w Polsce w 1996 roku podczas koncertu zorganizowanego z okazji urodzin Franciszka Walickiego.

*

„Lucille” (spolszczona wersja utworu z 1957 roku wykonywanego pierwotnie przez Little Richarda) https://www.youtube.com/watch?v=yfoWHShpORg
„My Sweet Angel”: https://www.youtube.com/watch?v=J_3aHwqqIQA

Tekst jest częścią projektu „Po(p)land. Baza polskiej muzyki popularnej” realizowanego dzięki stypendium twórczemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *